Er du Danmarks bedste skumtennisspiller?

I weekenden den 7. og 8. december 2019 afvikles der Danmarksmesterskaber i skumtennis på Fyn for de kvalificerede spillere. Her kæmper de bedste spillere fra Jylland, Fyn og Sjælland om prisen som Danmarks bedste skumtennisspiller. 
Sådan kvalificerer du dig til Danmarksmesterskaberne 2019:


For at kvalificere sig til Danmarksmesterskabet skal man spille pointgivende Tennis Øst/DGI skumtennisstævner. Hvert stævne fra U10 og ældre til og med den 16/11 er pointgivende – følgende point tildeles fra hvert stævne:

Nr. 1 i pulje A: 20

Nr. 2 i pulje A: 15
Nr. 3 i pulje A: 10
Nr. 4 i pulje A: 5
Nr. 5 i pulje A: 2

Nr. 1 i pulje B: 15

Nr. 2 i pulje B: 12
Nr. 3 i pulje B: 7
Nr. 4 i pulje B: 2

Nr. 1 i pulje C: 10

Nr. 2 i pulje C: 7
Nr. 3 i pulje C: 4

Nr. 1 i pulje D: 7

Nr. 2 i pulje D: 4

Nr. 1 i pulje E: 3

NR. 2 i pulje E: 1

Hvis der er 3 eller færre puljer, halveres ovenstående point.

En opdatering på samtlige rækker vil fremgå af Tennis Øst’s Facebookside hver mandag startende fra den 16/10 frem til og med den 18. november, hvor udtagelsen offentliggøres. 

Hvem og hvor mange kan komme med til Danmarksmesterskaberne 2019?


De fire bedste spillere i hhv. U10, U12, U14, U16, U18, senior samt veteran 50+ kvalificeres til landsfinalen – rækkerne er kønsopdelte. Til landsfinalen bliver der spillet indledende puljespil i to puljer med fem spillere i hver pulje (tre sjællændere, en fynbo samt en jyde) + semifinaler, finale og bronzekamp.

-Husk, at man til de pointgivende stævner gerne må stille op i årgange højere end ens egen. Dog spiller alle i sin egen årgang til DM – med undtagelse af U8 der godt kan kvalificere sig til U10, hvis man har spillet pointgivende stævner i denne række. 
 
Stævneformatet i de oprindelige Tennis Øst/DGI skumtennisstævner ændres ikke – der nu er blot point at hente, så man kan kvalificere sig til Danmarksmesterskabet sidst på året. 

Hvad gør jeg nu?

Find dit næste Tennis Øst/DGI skumtennisstævne og meld dig til med det samme – jo flere stævner du deltager i, desto større chance har du for at samle point sammen:

www.dgi.dk/juniortour

U10 piger:
Karoline Adamsen (Trørød) 42,5
Elin Østrem (Gentofte) 24
Cecilie Talbro (Lyngby) 17,5 
Ingeborg Lilleøre (Skovshoved) 15
Nola Schultz 14
Sara Berg Balling (Skovshoved) 12,5
Anna Schultz (Hareskov-Værløse) 12
Kassandra-Sofie Steensby (Virum-Sorgenfri) 12
Kate Hansen (Jyllinge) 10
Victoria Hestbæk 7,5
Adriana Jovanovic (KFUM) 7,5
Rosa Sophia Nørmark (Gentofte) 5
Sophia Kamstrup (Skovshoved) 5
Anna Brath (Skovshoved) 3,5
Sophie Bjerrum 3
Josephine-Bella Thorstholm (Skovshoved) 3
Cecilie Rasmussen (Skovshoved) 2
Emma Schultz (Hareskov-Værløse) 2
Mille Mindsal (Herlev) 1

U10 drenge:
Sebastian Kvist (KB) 60
Gustav Lorentzen (Herlev) 45
Andreas Cort Hansen (Gentofte) 35
Anton Lindahl (Virum-Sorgenfri) 25
Sebastian Müller (Skovshoved) 24
Villads Fogemann 22
Rune Bach (Sundby) 22
Christian Ginnerup (Gentofte) 20
Malthe Mikkelsen (B93) 18,5
Hermann Vøttrup (Gentofte) 15
Shayne Doyle-olsen (Trørød) 15
Victor Fjendbo-Sibbesen (Skovshoved) 13,5
Ulrik Thalbitzer-Hauerberg (Skovshoved) 12
Bernhard Schultzer (Gentofte) 12
William Jensen (Gentofte) 10
Aksel Holm (Skovshoved) 10
Markus Hjøllund (Trørød) 10
Topper Hansen (Glostrup) 9,5
Marius Strubberg (Glostrup) 7,5
Nicolai Holtse 7
Lucca Hoar (Greve) 7
Valdemar Kähler (Virum-Sorgenfri) 7
Knud Møller (Gentofte) 7
Malte Thorseng (Virum-Sorgenfri) 7
Gustav Holm-Gregersen (Virum-Sorgenfri) 6
Ludvig Aaes-Jørgensen (Gentofte) 5
Villads Dehn-Jensen (Virum-Sorgenfri) 5
Eskil Tolstrup (Virum-Sorgenfri) 5
Viktor Ildor (KB) 5
Gustav Sander 4
Vilfred Egeberg (Greve) 4
Troels Lund (Skovshoved) 4
Lucas Zuniga (Gentofte) 3,5
Ole Søndberg 3
Uffe Lund (Skovshoved) 2
Vitus Bundgaard (Skovshoved) 2
Claes Pedersen (Greve) 1

U12 piger:
Smilla Bartram 20
Frida Mindsal (Herlev) 7,5
Filippa Bogø (Herlev) 7,5
Beate Kristensen (Holte) 7,5
Anna Sofia Dimo (Holte) 7
Olivia Hvilshøj (Herlev) 6
Nicoline Hvidberg (NTK-Amager) 5
Elisa Kielgast (ATK) 4
Elisa Vogel (ATK) 3,5
Victoria Kristensen (Gentofte) 2,5

U12 drenge:
Daniel Cort Hansen (Gentofte) 29,5
Christian Guldborg (Lyngby) 25
Noah Lindholm (Ledøje-Smørum) 20
Nikolaj Brandt (Ledøje-Smørum) 17,5
Mateo Yahia-Cherif (B93) 16
Eskild Mariegaard (KFUM) 12
Malthe Schmidt Bertram 11
Cornelius Pedersen (KB) 7,5
Tristan Tange (Herlev) 7,5
Adam Vedsø (KFUM) 7
William Jacobsen (Glostrup) 7
Albert Qvist (Skovshoved) 4
William Lindahl (Virum-Sorgenfri) 4
Mingus Vinten (Gentofte) 3,5
Christian Bastholm (Skovshoved) 1
Nikolaj Sindt (Glostrup) 1
Sebastian Kørlov 1

U14 piger:
Caroline Moen (Virum-Sorgenfri) 10
Lea Larsen (Vedbæk) 7,5
Isabella Garde (B93) 7,5
Smilla Lund (Vordingborg) 5

U14 drenge:
Valdemar Pedersen (KB) 30
Janus Ogle (KB) 10
Alexander Rytter (Ishøj) 6
Malte Erikstrup (Bagsværd) 3,5
Thomas Grimaud (Fredensborg) 3,5
Alexander Kierkegaard (Gentofte) 2,5
Milo Schack (Glostrup) 1

U16 drenge:
Kenneth Andersen (Ledøje-Smørum) 12,5
Tobias Moe (Virum-Sorgenfri) 6