Skumtennis individuel

Pointfordeling pr. den 22. november 2021

U10 piger

Guldgruppen

Anna Mindegaard (Hellerup)
Ella Wendell (Farum)
Frederikke Andersen (Virum-Sorgenfri)
Marie Boe-Hauggaard (Virum-Sorgenfri)

Sølvgruppen

Anna Jespersen (Glostrup)
Carolina Christiansen (Gentofte)
Clara Tscherning (B93)
Ellen Nadelmann (Gentofte)
Ellie Li (Hørsholm-Rungsted)
Emilie Haffner (Humlebæk)
Frederikke Israelsen (B93)
Helena Kähler (Virum-Sorgenfri)
Laura Carlsen (Bagsværd)
Olivia Riedel (Bagsværd)

Bronzegruppen

Agnes Peterson (Farum)
Clara Hermansen (Bagsværd)
Ella-Maliina (Roskilde)


U10 drenge

Guldgruppen

Adam Milberg (Greve)
Andreas Falch (Dragør)
Philip Nissen (Hørsholm-Rungsted)
Rafael Mauritzen (Hørshom-Rungsted)

Sølvgruppen

Aksel Bjerre (Hørsholm-Rungsted)
Christian Kähler (Virum-Sorgenfri)
Daniel Kjær (KB)
Daniel Pyndt (KB)
Leo Bonafede (Espergærde)
Leo Eversby
Leo Yuan (Farum)
Sebastian Ibsen (Skovshoved)
Sofus Aakjær (KB)
Thor Hjorth (Holte)

Bronzegruppen

Axel Uggla (Skovshoved)
Carl Aamand-Jørgensen (Virum-Sorgenfri)
Carl-Emil Shalmi (Farum)
Ludvig Sivebæk (espergærde)
Magnus Emde (Roskilde)
Maximillian Salomonsen (Holte)
Rafael Antonio (Greve)
Valdemar Larsen (Skovshoved)
Wilton Kærgaard (Bagsværd)
Yiheng Chi (Ølstykke)

Kobbergruppen

Christian Hauch (Skovshoved)
Storm Wilde-Brandt (Solrød)
Theo Schultz (KB)


U12 piger

Frederikke Vinther (Virum-Sorgenfri) 108
Sara Balling (Skovshoved) 79
Kassandra-Sofie Steensby (Virum-Sorgenfri) 76
Elin Østrem (Gentofte) 75
Athena Rhodes (Sundby) 51
Luna Søgaard (Holte) 43
Synne Juul (Virum-Sorgenfri) 30
Sofie Brobjerg 24
Liva Søgaard (Holte) 17
Anna Østergaard (Skovshoved) 16
Dicte Højberg (Glostrup) 14
Cecilie Manique (Virum-Sorgenfri) 14
Vinja Nielsen (B93) 14
Sophia Kamstrup (Skovshoved) 8
Vianna Nielsen (B93) 7

U12 drenge

Mads Bitsch (Bagsværd) 137
Ole Søndberg (Holte) 134
Gustav Lorentzen (Hareskov-Værløse) 92
Rune Bach (Sundby) 56
Lucca Hoar (Greve) 30
Gustav Carlsen (Bagsværd) 28
Valdemar Kähler (Virum-Sorgenfri) 28
Malthe Mikkelsen 26
Mingus Delcomyn (Gentofte) 26
Alexander Elnegaard (Tølløse) 24
Lukas Johnsen (Bagsværd) 22
Sean Brøste (Albertslund) 20
Phillip Strandgaard (Virum-Sorgenfri) 16
Villads Kaagaard (Roskilde) 12
Jasper Christiansen (Gentofte) 10
Vincent Nielsen (B93) 9
Kalle Jensen (Tølløse) 8
Villads Hoffmann (Virum-Sorgenfri) 7
Halfdan Madsen (Humlebæk) 6

U14 drenge

Hayden Zakrisson-Ayres (Sundby) 68
Philip Allerup (Roskilde) 60
Nikolai Babovic (Sundby) 58
Mathias Thamsborg (Virum-Sorgenfri) 35
Christian Guldborg (Lyngby) 35
Sebastian Kvist (KB) 19
Noah Lindholm (Ledøje-Smørum) 18
Laurits Sarp (Holbæk) 18
Mathias Ronak 17
Benjamin Schønheyder 16
Sean Brøste (Albertslund) 15


Unionernes Skumtennismesterskabet 2021


De bedste spillere udtages af unionerne og deltager i landsfinalen, som afholdes den 11-12. december 2021 i Roskilde Kongrescenter (Hal B), Møllehusvej 12, 4000 Roskilde.


Sådan kvalificerer du dig til Skumtennismesterskabet 2021

For at kvalificere sig til DTF Skumtennismesterskabet skal man spille pointgivende Tennis Øst/DGI skumtennisstævner. Udvalgte stævner fra U10-U16 til og med den 22/11 er pointgivende – se på det enkelte stævne, om det er pointgivende eller ej. Spillere fra øvrige årgange udtages af Tennis Øst.

Hvordan gives der point

For U10 bliver spillerne indplaceret på en grupperingsliste afhængig af, hvordan de klarer sig i de pointgivende stævner, de deltager i. Spillerne er inddelt alfabetisk i den enkelte gruppe og er altså ikke rangeret efter point. Der indgår fem grupper for U10:

  • Guld-gruppen: De 4 spillere med flest point indgår her og er automatisk kvalificeret til DTF Skumtennismesterskabet 2020
  • Sølv-gruppen: De 10 spillere mest flest point efter guld-gruppen
  • Bronze-gruppen: De 10 spillere med flest point efter sølv-gruppen
  • Kobber-gruppen: De 10 spillere med flest point efter bronze-gruppen
  • Starter-gruppen: Alle øvrige spillere

For U12-U16 tildeles følgende point for hvert stævne:

Nr. 1 i pulje A: 40
Nr. 2 i pulje A: 38
Nr. 3 i pulje A: 36
Nr. 4 i pulje A: 34
Nr. 5 i pulje A: 32 

Nr. 1 i pulje B: 30
Nr. 2 i pulje B: 28
Nr. 3 i pulje B: 26
Nr. 4 i pulje B: 24
Nr. 5 i pulje B: 22

Nr. 1 i pulje C: 20
Nr. 2 i pulje C: 18
Nr. 3 i pulje C: 16
Nr. 4 i pulje C: 14
Nr. 5 i pulje C: 12

Nr. 1 i pulje D: 10
Nr. 2 i pulje D: 9
Nr. 3 i pulje D: 8
Nr. 4 i pulje D: 7
Nr. 5 i pulje D: 6

Nr. 1 i pulje E: 5
Nr. 2 i pulje E: 4
Nr. 3 i pulje E: 3
Nr. 4 i pulje E: 2
Nr. 5 i pulje E: 1

Hvis der er tre eller færre puljer i en årgang, halveres ovenstående point.

Hvem og hvor mange kan komme med til DTF Skumtennismesterskabet

Sjælland stiller med i alt 12 spillere i hver årgang (6 herrer/drenge og 6 damer/piger). Heraf kvalificeres de fire spillere i hhv. drenge- og pigerækkerne med flest point i U10, U12, U14 og U16 til landsfinalen. De øvrige to pladser i hver årgang udtages af Tennis Øst.

Til U18, senior samt veteran 50+ udtages samtlige herre- og damespillere af Tennis Øst.

Til landsfinalen er rækkerne kønsopdelte, og der bliver spillet indledende puljespil i to puljer med fem spillere i hver pulje (tre sjællændere, en fynbo samt en jyde) + semifinaler, finale og bronzekamp.

Øvrige regler

Til de pointgivende stævner må man gerne stille op i årgange højere end ens egen. Dog spiller alle i sin egen årgang til DTF Skumtennismesterskabet – med undtagelse af U8 der godt kan kvalificere sig til U10, hvis man har spillet pointgivende stævner i denne række.

Det er kun muligt at få tildelt point fra ét stævne/række på samme dag. Deltager man i to stævner/rækker samme dag, er det ens resultat fra ens egen årgang, som tæller med i pointregnskabet.
 
Stævneformatet i de oprindelige Tennis Øst/DGI skumtennisstævner ændres ikke – der nu er blot point at hente, så man kan kvalificere sig til DTF Skumtennismesterskab sidst på året. 

Hvad gør jeg nu?

Find dit næste Tennis Øst/DGI skumtennisstævne og meld dig til med det samme – jo flere stævner du deltager i, desto større chance har du for at samle point sammen