Kategori: Nyheder fra Tennis Øst

Nyheder fra Tennis Øst.

Er du Danmarks bedste skumtennisspiller?

I weekenden den 7. og 8. december 2019 afvikles der DTF Skumtennismesterskab på Fyn for de kvalificerede spillere. Her kæmper de bedste spillere fra Jylland, Fyn og Sjælland om prisen som Danmarks bedste skumtennisspiller. 
Sådan kvalificerer du dig til DTF Skumtennismesterskab 2019:


For at kvalificere sig til DTF Skumtennismesterskab skal man spille pointgivende Tennis Øst/DGI skumtennisstævner. Hvert stævne fra U10 og ældre til og med den 16/11 er pointgivende – følgende point tildeles fra hvert stævne:

Nr. 1 i pulje A: 20

Nr. 2 i pulje A: 15
Nr. 3 i pulje A: 10
Nr. 4 i pulje A: 5
Nr. 5 i pulje A: 2

Nr. 1 i pulje B: 15

Nr. 2 i pulje B: 12
Nr. 3 i pulje B: 7
Nr. 4 i pulje B: 2

Nr. 1 i pulje C: 10

Nr. 2 i pulje C: 7
Nr. 3 i pulje C: 4

Nr. 1 i pulje D: 7

Nr. 2 i pulje D: 4

Nr. 1 i pulje E: 3

NR. 2 i pulje E: 1

Hvis der er 3 eller færre puljer, halveres ovenstående point.

En opdatering på samtlige rækker vil fremgå af Tennis Øst’s Facebookside hver mandag startende fra den 16/10 frem til og med den 18. november, hvor udtagelsen offentliggøres. 

Hvem og hvor mange kan komme med til DTF Skumtennismesterskab?


De fire bedste spillere i hhv. U10, U12, U14, U16, U18, senior samt veteran 50+ kvalificeres til landsfinalen – rækkerne er kønsopdelte. Til landsfinalen bliver der spillet indledende puljespil i to puljer med fem spillere i hver pulje (tre sjællændere, en fynbo samt en jyde) + semifinaler, finale og bronzekamp.

-Husk, at man til de pointgivende stævner gerne må stille op i årgange højere end ens egen. Dog spiller alle i sin egen årgang til DTF Skumtennismesterskab  – med undtagelse af U8 der godt kan kvalificere sig til U10, hvis man har spillet pointgivende stævner i denne række. 
 
Stævneformatet i de oprindelige Tennis Øst/DGI skumtennisstævner ændres ikke – der nu er blot point at hente, så man kan kvalificere sig til DTF Skumtennismesterskab sidst på året. 

Hvad gør jeg nu?

Find dit næste Tennis Øst/DGI skumtennisstævne og meld dig til med det samme – jo flere stævner du deltager i, desto større chance har du for at samle point sammen:

www.dgi.dk/juniortour

U10 piger: 
Karoline Adamsen (Trørød) 64,5
Cecilie Talbro (Lyngby) 49 
Kassandra-Sofie Steensby (Virum-Sorgenfri) 43,5
Elin Østrem (Gentofte) 41
Sara Berg Balling (Skovshoved) 30,5
Frederikke Vinther (Virum-Sorgenfri) 27
Ingeborg Lilleøre (Skovshoved) 22,5
Anna Sofia Dimo (Holte) 20
Anna Schultz (Hareskov-Værløse) 19,5
Nola Schultz 19
Kamille Thomsen (Ringsted) 15
Madeleine Dehn-Christoffersen (Dragør) 15
Ellen Jacobsen (Virum-Sorgenfri) 14
Victoria Hestbæk 12,5
Cecilie Manique (Virum-Sorgenfri) 11
Kate Hansen (Jyllinge) 10
Asta Serritzlew (Greve) 10
Emma Schultz (Hareskov-Værløse) 9,5
Rosa Sophia Nørmark (Gentofte) 8,5
Adriana Jovanovic (KFUM) 7,5
Alexandra Boenæs (Gentofte) 7,5
Sophia Kamstrup (Skovshoved) 5
Mille Mindsal (Herlev) 5
Frederikke Grønlund (KB) 5
Cecilie Abildgaard (Virum-Sorgenfri) 5
Nicoline Hvidberg (NTK-Amager) 5
Anna Brath (Skovshoved) 4,5
Babett Rubæk (Virum-Sorgenfri) 4
Josephine-Bella Brinkmann (Skovshoved) 3,5
Paloma Gamél (Skovshoved) 3,5
Sophie Bjerrum 3
Josephine-Bella Thorstholm (Skovshoved) 3
Cecilie Rasmussen (Skovshoved) 2
Vigga Bülow-Johannesen (KFUM) 1

U10 drenge:
Sebastian Kvist (KB) 95
Gustav Lorentzen (Herlev) 90
Andreas Cort Hansen (Gentofte) 85
Rune Bach (Sundby) 67
Sebastian Müller (Skovshoved) 48
Hermann Vøttrup (Gentofte) 45
Markus Hjøllund (Trørød) 45
Anton Lindahl (Virum-Sorgenfri) 41
Shayne Doyle-olsen (Trørød) 41
Xander Poulsen (Gentofte) 40
Malthe Mikkelsen (B93) 34,5
Valdemar Kähler (Virum-Sorgenfri) 30
Bernhard Schultzer (Gentofte) 24
Villads Fogemann 22
Victor Fjendbo-Sibbesen (Skovshoved) 20,5
Christian Ginnerup (Gentofte) 20
Uffe Lund (Skovshoved) 17,5
William Jensen (Gentofte) 17
Otto Olsen (KB) 17
Villads Dehn-Jensen (Virum-Sorgenfri) 16
Marcus Thorninger (Gentofte) 15
Lucca Hoar (Greve) 15
Eskil Tolstrup (Virum-Sorgenfri) 15
August Lykken (Virum-Sorgenfri) 15
Malte Thorseng (Virum-Sorgenfri) 14
Aksel Holm (Skovshoved) 13,5
Troels Lund (Skovshoved) 13
Ulrik Thalbitzer-Hauerberg (Skovshoved) 12
Knud Møller (Gentofte) 12
Mads Bitsch (Bagsværd) 12
Philip Dianati (Hellerup) 10
Adam Sørensen (Gentofte) 10
Topper Hansen (Glostrup) 9,5
Nicolai Holtse 9
Vilfred Egeberg (Greve) 8
Marius Strubberg (Glostrup) 7,5
Conrad Thalbitzer-Hauerberg (Skovshoved) 7,5
Oliver Glæsner (Skovshoved) 7,5
Gustav Holm (Skovshoved) 7,5
Alfred Jebjerg (Virum-Sorgenfri) 7
Alexander Løje (Jyllinge) 7
Felix Trolle-Eng (Ledøje-Smørum) 7
Gustav Holm-Gregersen (Virum-Sorgenfri) 6
Mads Frellsen (Trørød) 6
Ludvig Aaes-Jørgensen (Gentofte) 5
Viktor Ildor (KB) 5
Louie Jessen (Sundby) 5
Tobias Willadsen (Gentofte) 5
Gustav Sander 4
Magnus Maltesen (Gentofte) 4
Lucas Zuniga (Gentofte) 3,5
Jacob Halprin (B93) 3,5
Columbus Siesbye (B93) 3,5
Elias Bernsen (Gentofte) 3,5
Ole Søndberg 3
Sylvester Jul (Virum-Sorgenfri) 3
William Molbech (Hørsholm-Rungsted) 2,5
Vitus Bundgaard (Skovshoved) 2
William Pleinert 2
Axel Bøgegaard (Bagsværd) 2
Alfred Gammelgaard (Hørsholm-Rungsted) 2
Claes Pedersen (Greve) 1

U12 piger: 
Smilla Bartram 24
Filippa Bogø (Herlev) 17
Frida Mindsal (Herlev) 15
Ella Dilling (Roskilde) 12
Beate Kristensen (Holte) 7,5
Elisa Vogel Kielgast (ATK) 7,5
Kristine Krogh (Virum-Sorgenfri) 7
Olivia Hvilshøj (Herlev) 6
Nicoline Hvidberg (NTK-Amager) 5
Maja Pinholt (Roskilde) 5
Victoria Kristensen (Gentofte) 2,5
Caroline Ringsted (Skovshoved) 1
Augusta Stangerup (Skovshoved) 1

U12 drenge:
Noah Lindholm (Ledøje-Smørum) 70
Nikolaj Brandt (Ledøje-Smørum) 52,5
Daniel Cort Hansen (Gentofte) 43,5
Christian Guldborg (Lyngby) 37
Nikolas Arentoft (Roskilde) 20
Mateo Yahia-Cherif (B93) 16
Philip Allerup (Roskilde) 15
Eskild Mariegaard (KFUM) 14,5
Alfred Olsen (KB) 14
Malthe Schmidt Bertram 11
William Jacobsen (Glostrup) 11
William Lindahl (Virum-Sorgenfri) 11
Mingus Vinten (Gentofte) 10,5
Frederik Sieborg (Roskilde) 10
Adam Vedsø (KFUM) 9,5
Cornelius Pedersen (KB) 7,5
Tristan Tange (Herlev) 7,5
Simon Birn (Allerød) 7,5
Kian Hovborg (Ølstykke) 7
Rasmus Julsgaard (Ledøje-Smørum) 7
Albert Qvist (Skovshoved) 4
Sean Brøste (Albertslund) 4
Villads Povlsen (Roskilde) 2
Christian Bastholm (Skovshoved) 1
Nikolaj Sindt (Glostrup) 1
Sebastian Kørlov 1

U14 piger: 
Caroline Moen (Virum-Sorgenfri) 15
Lea Larsen (Vedbæk) 12,5
Smilla Lund (Vordingborg) 12,5
Cecilie Pinholt (Roskilde) 10
Isabella Garde (B93) 7,5
Caroline Øgard (Vedbæk) 5

U14 drenge:
Valdemar Pedersen (KB) 30
Janus Ogle (KB) 25
Alexander Rytter (Ishøj) 6
Malte Erikstrup (Bagsværd) 3,5
Thomas Grimaud (Fredensborg) 3,5
Alexander Kierkegaard (Gentofte) 2,5
Karl Larsen (Sundby) 2,5
Simon Feldt-Rasmussen (Sundby) 2,5
Milo Schack (Glostrup) 1
Gabriel Brink (Virum-Sorgenfri) 1

U16 drenge:
Kenneth Andersen (Ledøje-Smørum) 25
Tobias Moe (Virum-Sorgenfri) 6

U18 drenge:
Markus Buksted (Ledøje-Smørum) 18,5
Kevin Boskila (Ledøje-Smørum) 10
Jeppe Nielsen (Ledøje-Smørum) 7,5

Senior herre:
Allan Kristiansen (Hareskov-Værløse) 10
Christian Olsen (KB) 10
Emil Bjerre (Ledøje-Smørum) 8,5
Toke Trolle-Eng (Ledøje-Smørum) 7,5
Aleksandar Mastilo (Ledøje-Smørum) 5
Martin Brandt (Ledøje-Smørum) 4,5
Sebastiaan Wijngaert (Ledøje-Smørum) 3,5
Frederik Hausner (Ledøje-Smørum) 2,5
Terje Nagel (Ledøje-Smørum) 1
Søren Højberg (Glostrup) 1

Sjællandsmesterskaber inde 2020

Så er vi klar med indbydelserne og de kan ses længere nede her på siden. Fristen for tilmelding er den 29. november og foregår gennem forbundets tilmeldingssystem.
BEMÆRK at betaling foregår pr. MobilePay og til nr. 62885. HUSK at skrive til navn, klub og licensnr./profilnr. samt hvilke rækker du er tilmeldt. Er der ikke betalt senest den 29. november, så vil tilmeldingen blive slettet. Så man kan ikke spille på kredit!

Slutspil hold ude 2019 for senior/veteran/motionister og Golden Age

OPDATERET MED DE RESULTATER DER ER KLAR, og det er snart ikke så mange der mangler.

Det er desværre ikke muligt pt. for Tournament Software systemet at lave slutspil med hold fra forskellige rækker/kategorier. Det er nogle programmører i Holland som skal kigge på det og så skal forbundet sige god for arbejdet.

Det går dog bedre når det er to puljevindere fra samme række der mødes og disse resultater arbejder vi på at få ind i systemet snarest muligt.

Så holdresultaterne ligger i første omgang som en pdf-filer under ‘Holdturnering ude’ og vi arbejder på at få den enkelte resultater tastet ind snarest.